Likit Nedir?

Likit,  ” sıvı ” veya ” akışkan ” anlamındaki Liquid kelimesinin İngilizce’den  Türkçe’ye geçmiş halidir . Elektronik Sigaranın hayatımıza girmesiyle birlikte bu kelimeyi sıklıkla duyar olduk . Likit, elektronik sigaranın içine doldurduğumuz ve buharını içimize çektiğimiz sıvıdır aslında . PG(Propylene Glycol) ve VG(Vegetable glycerin) gibi bileşenlerin farklı oranlarda karıştırılması (sadece VG veya PG olan likitler de mevcuttur) ve bu karışımın içine isteğe göre aroma , nikotin ve su katılmasıyla oluşturulur . PG+VG+Su olacak şekilde , hiç nikotin veya aroma katılmadan da satılan , sadece buhar çıkarma amaçlı likitler de mevcuttur . Burada birincil amaç sigara dumanını taklit eden buharı oluşturmaktır .

Likit

Likit

Likit Nelerden Yapılır? Likitin İçerisinde Neler Vardır?

Likitlerin içerikleri farklılıklar göstermekle beraber , farklı alanlarda kullanılan bileşenlerdir . Likit bileşenlerini kısaca anlatarak devam edelim yazımıza ki daha anlaşılır olsun konu .

VG (Vegetable Glycerin) :

VG , Sebzelerden elde edilen gliserindir . Daha kalın bir yapısı olan VG (sebze gliserini) aynı zamanda tatlı bir bileşendir . Elde edilişi daha çok Zeytin Yağı üretimine benzer . Sebze ve meyvelerin içerisindeki yağın basınç altında depolanmasıyla elde edilir . Kaliteli şampuanlardan , sabunlara , kozmetik ürünlerinden öksürük şuruplarına ve hatta salata soslarından ketçaba kadar pek çok üründe kullanılır . İnsan sağlığına zararı olmadığı gibi , kolestrol içermeyen bir tatlandırıcı olması da bu bileşeni öne çıkartır . Nemlendiri özelliğinden ötürü cilt bakım ürünlerinde , yumuşatıcı özelliği nedeniyle de öksürük şuruplarında kullanılır . Şeker tadı verdiği halde düşük kalori değeri sebebiyle özellikle düşük kalorili gıda ürünleri ve diyet ürünlerinde tatlandırıcı olarak kullanılır.

Likitlerde de daha yoğun buhar çıkaran bileşen VG’ dir . Boğaz vurumu yapmadığı ve aksine boğazı yumuşattığı için daha değerli olan bileşen de VG’dir . Ayrıca içindeki düşük karbonhidratlı tatlandırıcıyla ağzınızda baldaki gibi bir tad bırakacaktır. Her ürün gibi VG de kalite kalite ayrılır . Amerikada kanunen %99’un altında saflık derecesi olan VG kullanımı yasaktır . Kullanım için en az %99 saflık derecesine sahip olmalıdır . Bu Amerika’da   üretilen likitlerin Premium Likit olarak adlandırılmasının sebeplerinden sadece biridir .

VG

VG

PG (Propylene Glycol) :

PG , likitlerde boğaz vurumunu yapan bileşendir . PG organik olmakla beraber kimsayal tepkime yöntemiyle üretildiğinden sentetiktir . PG aslında çok çeşitli bir bileşendir ve kullandığınız likitte kaliteyi belirleyen en önemli faktördür . Farklı çeşitleri oyun hamuru tarzı ürünlerde ve polimerde kullanılırken , yüksek kalitede olan PG gıda endistürisinde kullanılır . Bu en üst ile en alt seviye PG arasında çok farklı kalite değerlerinde PG bileşeni bulunur . Dünyanın en iyi dondurma ve krema üreticileri en üst kalite PG kullanmalarıyla bilinirler . Likit endistürisinde de sadece gerçek Premium Likit üreticileri bu kalitede PG kullanmaktadır . Kullanılan PG kalitesi de şüphesiz ki likitin fiyatını belirlemektedir . Maliyeti düşürmek için uzakdoğudan getirttikleri düşük kalite PG ile insan sağlığını tehdit eden yerli üreticiler olduğu bilinmektedir . Polimer ile dondurma arasındaki fark kadar geniş bir yelpazeden bahsediyoruz burda . Ciğerlerinize polimer buharı çektiğinizi düşünürseniz , bazı ürünlerin fiyatları size daha mantıklı gelebilir .

Kaliteli PG

Kaliteli PG

 

Nikotin :

Nikotin, tütün yaprağında doğal olarak bulunan , zehirli bir bileşendir . Yüksek oranda toksik olan bu madde yüksek miktarda alındığı zaman öldürücüdür ve bu özelliğinden dolayı pek çok cinayette kullanılmıştır . Sadece ağız yoluyla değil deri yoluyla da emilen nikotin , bu yolla da çok suikastte kullanılmıştır ..

Düşük miktarlarda alındığındaysa , direktman öldürücü bir etkisi yoktur . Sigara içindeki nikotin sizi zehirleyerek öldürmez (tabi tek seferde bin tane üst üste içmezseniz) . Fakat nikotin düşük miktarlar halinde alındığında da yüksek bağımlılık yapar. Normal sigaraya sizi bağımlı yapan içindeki nikotindir ve fakat nikotini almak için çektiğiniz her nefeste aldığınız binlerce toksin ve katran sizi uzun vadede öldürecek şeylerdir. Elektronik sigara ise , nikotin bağımlılığınızı içindeki nikotinle giderirken , başka toksik madde içermez . Zaten araştırmalarda elektronik sigaranın normal sigaradan %95 daha az zararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Likit ile Premium Likit arasındaki en büyük ayrımlardan biri de bu bileşendir . Dünya çapında pek çok firma değişik kullanım alanlarına göre Nikotin Tuzu üretmektedir. Bu nikotin tuzunun kalitesi de likitin kalitesini ve zararını belirlemektedir . Avrupa Birliği ve Amerika ‘da üretilen Nikotin çok sıkı denetimlerden geçmektedir . Fakat Asya’ da üretilen nikotin bu kadar sıkı denetimlere tabii değil. tütünden nikotin elde etme ve saflaştırma aşamalarında , tütünde bulunan diğer toksin maddelerden arındırma büyük önem taşımaktadır . Ne yazık ki Asya’da üretilen nikotinlerin saflık dereceleri tartışma konusu . Çok daha ucuz olan bu Asya üretimi nikotinler bizim ülkemizde üretilen likitlerin çoğunda kullanılmaktadır . Premium Likit belirleyici kıstaslardan biri de şüphesiz içindeki nikotinin nereden geldiğidir .

Önemli Not : Tütün yaprağı doğal olarak bazı radyoaktif maddeler bulundurur (Lead-210 ve polonyum-210 emit çoğunluklu alpha ve gamma radyasyon). Akciğerlerde uzun süreli yerleşip akciğer kanserine yol açan ana etken bu radyasyondur . Saf Nikotin üretiminde çoğunlukla diğer toksinlere karşı testler ve saflaştırma uygulanırken , pek çok firma bu zahmete girmemektedir . Bizim satışını yaptığımız Premium Likit markalarından bazıları hem kendi saf nikotinlerini üretip , hem başka markalara da kendi nikotinlerinden tedarik etmektedir . Nicopure Laboratuvarları hem dünyanın en kaliteli nikotinlerini yapıp satmakta , hem de Halo markası altında kendi likitlerini satmaktadır . Bayisi olmaktan gurur duyduğumuz bir Florida firmasıdır . Satışını yaptığımız diğer firmalardan Five Pawns ise hem kendi nikotini kendi üretip hem de her ürününü radyasyon testlerinden geçirerek satmaktadır . Premium Likit değil İmza Likit diye anılan bu marka , dünyada likit standartlarının belirleyicisidir .

 

Aroma :

Sanırım bunu açıklamaya dahi gerek yok . Aromalar doğadaki herşeyden elde edilip , yediğimiz ve içtiğimiz hemen herşeye eklenmektedir . Likit yapımında da bu gıda aromaları kullanılmaktadır . Gene Premium Likit ile sıradan bir likiti kullanılan aromaların kalitesi de belirlemektedir . Aromalar da kalite yelpazesi çok geniş olan ve düşük kalitelisi kullanıldığında çok kötü sonuçlar doğurabilecek bileşenlerdir .Kullanılan aromanın kalitesi gene hem likit kalitesini hem de likit fiyatını etkileyen faktörlerdendir .

Aroma

Aroma

 

Likit Satış Fiyatları :

Likitlerin içerikleri hakkında yeterince bilgi sahibi olduğunuza göre , sanırım artık fiyatlar hakkında da bir fikriniz olmuştur . Likitlerin içeriklerinin kalitesi , şişe ve ambalaj kaliteleri , şüphesiz üretildikleri ülkelerdeki üretim maliyetleri ve kargo ücretleri hesaplandığında , kalteli bir premium likitin fiyatının çok düşük olmasını bekleyemezsiniz .Yerli likitler 20- 50 lira bandında satılırken , kaliteli bir premium likitin fiyatı 30ml için 100 lirayı görebilmektedir . Fakat son dönemlerde Five Pawns  ve One Hit Wonder gibi dünya devi markaların 60ml – 100ml – 180ml gibi seçeneklerle çıkardıkları ekonomik boy likitler ml bazında değerlendirince yerli likitlerle fiyat bazında da rekabet edebilecek seviyelere gelmişlerdir . Bunu dünya çapında yüksek üretim sayılarına ulaşmalarına borçlu olan firmalar daha düşük kar marjlarıyla , sürümden kazanmaya başlamışlardır . 30 ml şişelerde satılan bazı Premium Likitlerin ise fiyatları halen yüksek fakat kalite ve sağlık düşünülünce , fiyat bizce ikinci planda kalıyor .

Uzun Lafın Kısası :

Üretim koşullarından , ambalajlamaya , taşıma ve saklama koşullarından içerilerindeki bileşenlerin kalitesine kadar çok fazla değişkene sahip ürünlerdir likitler . Derin derin ciğerlerinize buharlarını çektiğiniz bu ürünleri çok dikkatli seçmemiz gerektiği su götürmez bir gerçektir . Biz Pilci.Net ailesi olarak , likitleri test etme şansımız olmadığından sadece belirli markaların ürünlerini satma kararı aldık . Yerli üretim bir likiti 10 liraya temin edip size 30 liraya bol miktarda satarak hatrı sayılır bir servet elde etme şansımız tabii ki vardı, fakat biz zor yolu ve düşük geliri seçtik . Amerika ve Avrupa’da üretilip , üretim ve dağıtım aşamasında testlerden ve denetimlerden geçen likitleri satmayı daha uygun bulduk . Umarız bu yazımız sizin için de yararlı olmuştur .