Elektronik Sigarayla Sigarayı Bırakabilir miyim?

Elektronik sigara ile sigarayı bırakabilir miyim sorusu sürekli olarak sorulmaktadır. Dünya genelinde çeşitli makaleler, enstitüler, bilim insanları, devletler ve şüphesiz sigara tiryakileri bu sorunun cevabını arayıp duruyor. Biz bu yazımızda hem yabancı basında hem de yabancı kurum ve kuruluşların yayınladığı raporlardaki bilimsel verileri derledik. Buna ek olarak da kendi tecrübelerimizi aktardık.

              Sigara bağımlılığı

Özellikle ülkemizde çok yaygın bir bağımlılıktır .  Sanılanın aksine bağımlı olduğumuz şey sigaranın dumanı değil , dumanın içerisindeki nikotindir . Yanan tütün içerisindeki nikotini açığa çıkarır ve biz bunu içimize çekmek suretiyle alırız . Nikotin bağımlılık yapar ve vücudumuzda sürekli nikotin alma uyandırır . Aslında sigaranın zararının sadece %3 gibi bir kısmı nikotin bağlantılıdır . Bu %3 lük zarar ise net bir zarar ortaya koymayıp , bilim adamları tarafından ” bağımlılık yapar” şeklinde açıklanabilmiştir . Yani Nikotinin aslında net bir zararı var diyemeyiz (bağımlılık yapması dışında ) . Sigara içmenin esas öldürücü kısmı ise , nikotin ihtiyacımızı karşılamak için içimize çektiğimiz duman içerisinde , nikotinle braber bulunan yaklaşık 40.000 zararlı bileşeni de içimize çekmemizdir . Amonyak , aseton , benzen , fenol , karbonmonoksit ,kurşun , metanol , sülfür , siyanür , zifir … içlerinden sadece en bilindik olanlara birkaç örnektir .

Bu zararlılardan kaçınmak için sigarayı bırakmayı denersiniz  fakat nikotin bağımlılığı sizi tekrar nikotin almak için sigaraya yönlendirir . Nikotin ihtiyacınızı karşılamak için bir sigara yaktığınızda ise , nikotinle birlikte tüm bu zehirlileri de bünyenize çeker ve adım adım ölüme yürürsünüz . Bilinciniz size sigarayı bırakmanızı söylese de , denemeleriniz genellikle hüsranla sonuçlanır , çünkü ; sigarayı bıraktığınızda vücudunuzda ”  nikotin çekilmesi (nicotine withdrawal ) dediğimiz bir sendrom başlar . Bağımlılığın derecesine göre dikkat bozukluğu , asabiyet , baş ağrısı , zaman zaman mide bulantısı gibi ciddi semptomları olan bu sendrom yüzünden , pek çok sigara bırakma denemesi hüsranla sonuçlanmıştır .

Elektronik Sigarayla Sigarayı Bırakabilir miyim?

Elektronik Sigarayla Sigarayı Bırakabilir miyim?

Nikotin Çekilmesi Sendromu

Sigara bırakma denemesi esnasında ortaya çıkan nikotin çekilmesi sendromunun etkilerini azaltmak için önerilen pek çok yöntem vardır . Bu yöntemler birbirinden farklı gibi görünse de , aslında aynı mantık üzerine kuruludur : Azaltarak Bırakma .  Tıbben en mantıklı yol olan azaltarak bırakma yöntemi sağlam bir irade gerektirdiğinden , içilen sigara sayısını azaltma denemeleri de genellikle her pazartesi yeniden başlayan diyetlere dönüşmektedir . Bu sebeple azaltma olayını nikotin bandı – nikotin sakızı gibi farklı nikotin kaynaklarıyla sağlamak da sıklıkla tercih edilen yöntemlerdendir . Tamamında mantık aslında çok basittir . Vücudu her seferinde biraz daha az nikotine alıştırıp , sonunda kullanılan nikotin miktarını minimuma indirip bırakmak  . Bu sayede çok ufak bir miktar nikotine bağımlı olan vücut , bu miktarın vücuttan çekilmesine de , çok ufak tepki verecektir . Kulağa her ne kadar kolay ve mantıklı gelse de  , bu noktada sigara bırakma çabanızın önüne bambaşka bir engel gelip oturur ;

El Alışkanlığı – Alışkanlık .

El Alışkanlığı veya Alışkanlık , bağımlılıktan çok farklı birşeydir . Bu alışkanlık şekli özellikle uzun süredir sigara kullananlarda değişik ritüeller şeklinde ortaya çıkar . İçki sofrasında , yemekten sonra , kahvenin yanında , çayın yanında , otobüs beklerken , teneffüste … şeklinde ritüellerin değişmezi olmuşsa sigara , bu alışkanlığı sakızla bırakmak hayli zorlaşmaktadır . Sigara zaman içerisinde bir zaman kavramına dönüşür beynimizde . İki sigara içimi mesafe yürürsünüz , bir sigara içene kadar otobüsünüz gelir , bir sigara çay yapana kadar molanız biter … Diğer bütün yöntemlerin başarısız kaldığı yer tam olarak da burasıdır .

                                       

               Elektronik sigarayı mükemmel kılan husus da aslında tam bu husustur çünkü sigara içimini taklit eder . Sigara ve nargile içimi ile aynı şekillerde içilen elektronik sigara ve elektronik nargileler , üflediğimiz buharın da duman gibi görünmesi sayesinde bize aynı hazzı yaşatır .Buhar ile aldığımız nikotin , nikotin ihtiyacımızı karşılarken üflediğimiz yoğun buhar da ritüelimizi tamamlar . Böylelikle aynı ritüeli yaparken , zehirli gazlardan ve bileşenlerden de kurtulmuş olur , nikotin çekilmesi etkilerini de yaşamamış oluruz . Şimdi diyeceksiniz ki ; tamam sigaranın zehirlilerinden kurtulduk fakat halen bağımlılık yapan nikotini kullanıyoruz . Burada elektronik sigaranın başka bir yönü devreye giriyor . Nikotin miktarı ayarlanabilir Likitler . 

Likitler

Likitler elektronik sigara içerisinde buharı oluşturan , içinde değişik aromalar ve nikotin bulunduran , isminden de anlayacağınız gibi likit halde bulunan sıvılardır . Elektronik sigara da temelde , içerisine konulan likiti ısıtarak buharlaştırma yöntemiyle çalışır . Likitleri beğendiğimiz aroma (muz , nane , tütün , çikolata ..vs) ve istediğimiz nikotin seviyesine ( O mg , 0.3 mg , 0.6 mg , 0.9 mg , 0.12 mg …vb )  göre seçip kullanabiliriz . Elektronik sigaradan aldığımız tad ve keyif büyük oranda bu likitlere bağlıdır . Sigara bırakma sürecimizde bize yardımcı olacak olan en önemli nokta da bu . Yukarıda bahsettiğimiz Azaltarak Bırakma yöntemi işte bu noktada devreye giriyor .

Sigarayı bırakırken , likit olarak tütün aromalı ve yüksek nikotin değerine sahip bir likitle başlar , zaman içinde likitin nikotin değerini düşürerek devam edersiniz . Vücudunuzun tepki vermeyeceği bir nikotin azaltımı yaparken , bir yandan da buhar üfleyerek ritüele devam edersiniz . Zamanla sıfır nikotin seviyesine kadar düşüreceğiniz nikotini , nasıl bıraktığınızı bile farketmeyeceksiniz . Bu süreçte sevdiğiniz meyve veya tatlı aromalarını deneyerek , ayrıyeten ağzınıza güzel bir tad  ve nefesinize hoş bir koku da verebilirsiniz .

Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki , elektronik sigara ile , sigara illetinden kurtulabilirsiniz . Tabii doğru cihaz , doğru mod , doğru likit gibi pek çok faktörü var fakat ben sigarayı bıraktıysam herkes bırakabilir .

Gerekli Ekleme:

Elektronik sigarayla sigarayı bırakabilir miyim sorusnun cevabını ararkan ne sorular ve sorunlarla dolu mailler aldık.Elektronik sigara kullanmak sonuç olarak yararlı bir alışkanlık değildir. Ciğerinize doğanın güzel kokusunu ve tertemiz oksijeni çekmek dururken geleneksel veya elektronik sigara içerek akciğerlerinize normalde akciğer habitatınızda bulunmaması gereken şeyleri çekmek şüphesiz zararlıdır. Bizim bu yazıdaki amacımız, sigara gibi daha zararlı bir alışkanlıktan kurtulmak için bir ara geçiş formu – bir kolaylaştırıcı olarak elektronik sigarayı sunmaktadır. Gene de aşağıda yararlı olabileceğini düşündüğümüz, güvenilir yabancı kaynaklardan makaleler bırakıyoruz. İngilizce bilmiyor iseniz de endişelenmeyin, zamanımız oldukça  literatür taramaları yapıp, sade bir Türkçe ile sizlere bu bilgileri sunuyoruz.

https://www.centeronaddiction.org/e-cigarettes/tobacco-replacement/can-e-cigarettes-help-you-quit-smoking

https://smokefree.gov/quit-smoking/ecigs-menthol-dip/ecigs

Dip Not: Dünya çapında sağlık kuruluşları, bakanlıklar ve ilgili daireler, bilim insanlarından aldıkları raporlar doğrultusunda olumlu sonuçlar gördüklerini kabul etmektedirler. Elektronik sigara kullanımının sigarayı bıraktırması ile ilgili olumsuz olan tek konu , sağlık bakanlıkları tarafından desteklenen bir sigara bıraktırma yöntemi olarak ilan edilecek kadar çok veya yeterli araştırma sonucu bulunmamasıdır. Yani konuyla ilgili otoriteler kabaca ” Tamam henüz zararlı mıdır bilmiyoruz ve evet sonuçlar da iyi görünüyor fakat bu bizim için yeterli değil, ya henüz keşfedemediğimiz bir zararı varsa? ” şeklinde çamura yatıyorlar açıkcası. Mesela ” sonuçta içinde nikotin var ve bu hem hamileler ve çocuklar için zararlı olabilecek hem de bağımlılık yapabilecek bir içerik” diyerek sigara bıraktırma yöntemi olarak onaylamadıklarını belirtirlerken, aynı otoriteler nikotin sakızı veya nikotin bandı gibi yöntemleri sanki nikotin barındırmıyormuş gibi onaylıyorlar. ” Ya zararlıysa, yani sonuçta ciğere çekiliyor ve kanser de yapabilir” şeklinde satışına ve üretimine izin vermeyen Türkiye gibi 3-5 devlet ise normal sigara ve püronun satışına izin vererek kendiyle çelişiyor. Yani anlayacağanız, ortada milyarlarca dolarlık sigara rantı varken, elektronik sigara ile ilgili sıkıntıların giderildiğini muhtemelen ancak torunlarımız görebilecek.