Sigara bağımlılığı ; özellikle ülkemizde çok yaygın bir bağımlılıktır .  Sanılanın aksine bağımlı olduğumuz şey sigaranın dumanı değil , dumanın içerisindeki nikotindir . Yanan tütün içerisindeki nikotini açığa çıkarır ve biz bunu içimize çekmek suretiyle alırız . Nikotin bağımlılık yapar ve vücudumuzda sürekli nikotin alma uyandırır . Aslında sigaranın zararının sadece %3 gibi bir kısmı nikotin bağlantılıdır . Bu %3 lük zarar ise net bir zarar ortaya koymayıp , bilim adamları tarafından ” bağımlılık yapar” şeklinde açıklanabilmiştir . Yani Nikotinin aslında net bir zararı var diyemeyiz (bağımlılık yapması dışında ) . Sigara içmenin esas öldürücü kısmı ise , nikotin ihtiyacımızı karşılamak için içimize çektiğimiz duman içerisinde , nikotinle braber bulunan yaklaşık 40.000 zararlı bileşeni de içimize çekmemizdir . Amonyak , aseton , benzen , fenol , karbonmonoksit ,kurşun , metanol , sülfür , siyanür , zifir … içlerinden sadece en bilindik olanlara birkaç örnektir .

Bu zararlılardan kaçınmak için sigarayı bırakmayı denersiniz  fakat nikotin bağımlılığı sizi tekrar nikotin almak için sigaraya yönlendirir . Nikotin ihtiyacınızı karşılamak için bir sigara yaktığınızda ise , nikotinle birlikte tüm bu zehirlileri de bünyenize çeker ve adım adım ölüme yürürsünüz . Bilinciniz size sigarayı bırakmanızı söylese de , denemeleriniz genellikle hüsranla sonuçlanır , çünkü ; sigarayı bıraktığınızda vücudunuzda ”  nikotin çekilmesi (nicotine withdrawal ) dediğimiz bir sendrom başlar . Bağımlılığın derecesine göre dikkat bozukluğu , asabiyet , baş ağrısı , zaman zaman mide bulantısı gibi ciddi semptomları olan bu sendrom yüzünden , pek çok sigara bırakma denemesi hüsranla sonuçlanmıştır .

Sigara bırakma denemesi esnasında ortaya çıkan nikotin çekilmesi sendromunun etkilerini azaltmak için önerilen pek çok yöntem vardır . Bu yöntemler birbirinden farklı gibi görünse de , aslında aynı mantık üzerine kuruludur : Azaltarak Bırakma .  Tıbben en mantıklı yol olan azaltarak bırakma yöntemi sağlam bir irade gerektirdiğinden , içilen sigara sayısını azaltma denemeleri de genellikle her pazartesi yeniden başlayan diyetlere dönüşmektedir . Bu sebeple azaltma olayını nikotin bandı – nikotin sakızı gibi farklı nikotin kaynaklarıyla sağlamak da sıklıkla tercih edilen yöntemlerdendir . Tamamında mantık aslında çok basittir . Vücudu her seferinde biraz daha az nikotine alıştırıp , sonunda kullanılan nikotin miktarını minimuma indirip bırakmak  . Bu sayede çok ufak bir miktar nikotine bağımlı olan vücut , bu miktarın vücuttan çekilmesine de , çok ufak tepki verecektir . Kulağa her ne kadar kolay ve mantıklı gelse de  , bu noktada sigara bırakma çabanızın önüne bambaşka bir engel gelip oturur ; El Alışkanlığı – Alışkanlık .

El Alışkanlığı veya Alışkanlık , bağımlılıktan çok farklı birşeydir . Bu alışkanlık şekli özellikle uzun süredir sigara kullananlarda değişik ritüeller şeklinde ortaya çıkar . İçki sofrasında , yemekten sonra , kahvenin yanında , çayın yanında , otobüs beklerken , teneffüste … şeklinde ritüellerin değişmezi olmuşsa sigara , bu alışkanlığı sakızla bırakmak hayli zorlaşmaktadır . Sigara zaman içerisinde bir zaman kavramına dönüşür beynimizde . İki sigara içimi mesafe yürürsünüz , bir sigara içene kadar otobüsünüz gelir , bir sigara çay yapana kadar molanız biter … Diğer bütün yöntemlerin başarısız kaldığı yer tam olarak da burasıdır .

                                       

Elektronik sigarayı mükemmel kılan husus da aslında tam bu husustur çünkü sigara içimini taklit eder . Sigara ve nargile içimi ile aynı şekillerde içilen elektronik sigara ve elektronik nargileler , üflediğimiz buharın da duman gibi görünmesi sayesinde bize aynı hazzı yaşatır .Buhar ile aldığımız nikotin , nikotin ihtiyacımızı karşılarken üflediğimiz yoğun buhar da ritüelimizi tamamlar . Böylelikle aynı ritüeli yaparken , zehirli gazlardan ve bileşenlerden de kurtulmuş olur , nikotin çekilmesi etkilerini de yaşamamış oluruz . Şimdi diyeceksiniz ki ; tamam sigaranın zehirlilerinden kurtulduk fakat halen bağımlılık yapan nikotini kullanıyoruz . Burada elektronik sigaranın başka bir yönü devreye giriyor . Nikotin miktarı ayarlanabilir Likitler . 

Likitler elektronik sigara içerisinde buharı oluşturan , içinde değişik aromalar ve nikotin bulunduran , isminden de anlayacağınız gibi likit halde bulunan sıvılardır . Elektronik sigara da temelde , içerisine konulan likiti ısıtarak buharlaştırma yöntemiyle çalışır . Likitleri beğendiğimiz aroma (muz , nane , tütün , çikolata ..vs) ve istediğimiz nikotin seviyesine ( O mg , 0.3 mg , 0.6 mg , 0.9 mg , 0.12 mg …vb )  göre seçip kullanabiliriz . Elektronik sigaradan aldığımız tad ve keyif büyük oranda bu likitlere bağlıdır . Sigara bırakma sürecimizde bize yardımcı olacak olan en önemli nokta da bu . Yukarıda bahsettiğimiz Azaltarak Bırakma yöntemi işte bu noktada devreye giriyor .

 

Sigarayı bırakırken , likit olarak tütün aromalı ve yüksek nikotin değerine sahip bir likitle başlar , zaman içinde likitin nikotin değerini düşürerek devam edersiniz . Vücudunuzun tepki vermeyeceği bir nikotin azaltımı yaparken , bir yandan da buhar üfleyerek ritüele devam edersiniz . Zamanla sıfır nikotin seviyesine kadar düşüreceğiniz nikotini , nasıl bıraktığınızı bile farketmeyeceksiniz . Bu süreçte sevdiğiniz meyve veya tatlı aromalarını deneyerek , ayrıyeten ağzınıza güzel bir tad  ve nefesinize hoş bir koku da verebilirsiniz .

Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki , elektronik sigara ile , sigara illetinden kurtulabilirsiniz . Tabii doğru cihaz , doğru mod , doğru likit gibi pek çok faktörü var fakat ben sigarayı bıraktıysam herkes bırakabilir .