Elektronik Sigara Tehlikeli Mi ?

Elektronik sigara tehlikeli mi, sağlığa zararlı mı, patlar mı gibi sorulara elimizden geldiğince kısa bir açıklamayla cevap vermek istedik. Pek çok insan ya değişik gazetelerden ve televizyon kanallarından ürkütücü hikayeler duyuyorlar. Parayla yaptırılmış olması muhtemel bu haberler de fısıltı gazetesiyle kulaktan kulağa yayılıyor. Eğer bir iki örnek üzerinden birşeyi tehlikeli ilan edecek olsaydık , domatesten , barbunyaya , çaydanlıktan mutfak tüpüne kadar herşeye bir kulp takmamız mümkündü .

Elektronik sigaraların tehlikesi neredeyse güç depolayan , pil veya batarya kullanan her elektronik aletin tehlikesi kadardır (cep telefonları , laptop , tablet bilgisayarlar , el fenerleri , taşınabilir radyolar .. vs ) . Dikkatli kullanıldıkları taktirde neredeyse tamamen güvenlidirler diyebiliriz . Tabi bu güvenlik seviyesinde rahatlığı yaşamak için uymanız gereken kurallar ve dikkat etmeniz gereken hususlar vardır . Gelin biz tehlikesi bu kadar gözümüze sokulan elektronik sigara ile , sigarayı karşılaştıralım . Elektronik sigara tehlikeli mi sorusuna cevabı istatistikler daha iyi cevap verir  sanırız .

” Sadece ABD ‘ de her sene sigaradan 480.000 kişi ölüyorken , bir o kadarı çok ciddi sağlık sorunları yaşıyorken , ” elektronik sigara tehlikeli ” diyenlere gülmemek elde değil . “

Sigara vs Elektronik Sigara : Hangisi Daha Tehlikeli

2012-2015 yılları arasında rapor edilmiş toplam 30 patlama vakaası mevcuttur ki bunların 22 tanesi şarj esnasında aşırı ısınma kaynaklı patlamalardır . Bu patlamalar da tamamı ile kullanıcıların yanlış şarj cihazları kullanması gibi hatalarından kaynaklıdır . Tabii ki kullanıcı hatalarını çoğaltabiliriz fakat sonuç olarak 3 senede 30 kaza milyonlarca kullanıcısı olan bir cihaz için hiç de fena bir rakam değil . Her sene teknolojisinin daha da geliştiğini düşününce , güvenliğin de , bilincin de artacağına şüphe yok .
Öte taraftan , sadece Amerika Birleşik Devletlerinde , her yıl ortalama 7,500 sigara kaynaklı ev yangını çıkmaktadır . Orman ve arazi yangınlarını saymıyoruz bile . Sadece ABD ‘ de her sene sigaradan 480.000 kişi ölüyorken , bir o kadarı çok ciddi sağlık sorunları yaşıyorken , ” elektronik sigara tehlikeli ” diyenlere gülmemek elde değil .

Tabii ki Elektronik sigara çok güvenlidir ve herkes kullanmalıdır gibi birşey söylemiyoruz fakat , sigarayı bırakmak için en uygun yöntem olduğunu düşündüğümüzden , insanları bu konuda bilinçlendirmek istiyoruz .