Elektronik Sigara güvenli mi ?

Elektronik sigara güvenli mi sorusu, günümüzde elinizde elektronik sigara gören üç kişiden ikisinin soracağı sorudur . Bunun sebebi de , bundan zarar gören sigara baronlarının yarattığı algıdır . Şüphe sayesinde , elektronik sigara satışlarını düşük tutmaya çalışıyorlar . Aslında zamana karşı koyamayacaklarını ve bilimin galip geleceğini onlar da biliyor . Bu zeki işadamları sadece kaçınılmazı geciktirerek pozisyon almak için zaman kazanmaya çalışıyorlar.

Son zamanlarda sıklıkla sorulan elektronik sigaralar güvenli mi sorusuna cevap vermekten sıkıldık gerçekten . Etrafımızdaki herkesin anlatacağı bir patlama hikayesi muhakkak var çünkü medya insanları bu şekilde kandırma eğiliminde . Malumunuz milyarlarca dolarlık sigara sektörünün kazancını düşürdüğünden , sigara devleri parayla haber yaptırmaya başladılar . Elektronik sigara %100 güvenlidir şeklinde bir iddiamız olmamakla beraber bu konuya rakamlarla ve verilerle bir göz atarak , endişeleri gidermeye çalışalım istiyoruz .


Elektronik sigara %100 güvenlidir şeklinde bir iddiamız olmamakla beraber bu konuya rakamlarla ve verilerle bir göz atarak , endişeleri gidermeye çalışalım istiyoruz .”

Elektronik Sigara Patlar mı ?

Günümüzde dünya çapında milyonlarca insanın kullandığı bu cihazlar ile ilgili bu tarz haberler görüyoruz . Hepsi uydurma haberlerdir demiyoruz fakat maksatlı olarak cımbızlandıklarını biliyoruz . Öncelikle patlayanın cihazlar değil de batarya/pil olduğu konusuna açıklık getirelim . Elektronik sigaralar değil fakat içlerindeki piller patlama riski taşıyorlar fakat çevrenizde sizi bu konuda uyarıp duran insanların sayabileceği örnek sayısı birkaç taneyi geçmez.

Halbuki patlayan cep telefonu bataryası sayısı çok daha fazladır . Yani elinizdeki elektronik sigaraya bakıp ” bunlar patlıyormuş geçen televizyonda gördük ” diyen amca / teyze , hergün kaç cep telefonun patladığından habersizdir . İçerisinde pil veya batarya bulunduran her cihaz patlama potansiyeline sahiptir ve patlama oranı cep telefonu ve tabletlerde elektronik sigaradakinden çok daha yüksektir .Bu noktada şunu belirtmekte yarar var , hiç olmazsa elektronik sigaraları çocuklarımızın eline tutuşturmuyoruz . Halbu ki çocuğunuzun veya torununuzun eline oyun oynasın veya çizgi film izledin diye verdiğiniz cep telefonları ve tabletler de patlama riski yüksek cihazlardır . Fakat onlar sigara firmalarının kazançlarını etkilemedikleri için kazalarını televizyonlarda sıklıkla göremezsiniz .

Konuyla ilgili bir makale: https://www.bbc.com/news/health-44161348